Uzm. Dt. Mutlunur Önder Peker

Uzm. Dt. Mutlunur Önder Peker

Endodonti uzmanı Mutlunur Önder Peker, Trabzon doğumludur. Lise öğrenimini Tevfik Serdar Anadolu Lisesinde tamamlamış, 2014 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim dalında tamamlamıştır. Kök kanal tedavileri, Rejeneratif Endodontik tedaviler, Kanal yenileme (retreatment) tedavileri, dental travmalar, güncel endodontik materyaller ilgi alanıdır.


Uzmanlık Alanı

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Kanal tedavisi, dişin içinde bulunan damar-sinir paketinin (pulpa) hastalıklarını tedavi etmek için yapılan işlemlerin tümüdür. Diş kökleri içindeki kök kanallarında bulunan damar-sinir paketinin çıkartılmasını takiben kanalların temizlenmesi, genişletilmesi ve doldurulmasını kapsamaktadır.

 

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Tedavi edilmemiş derin çürükler, diş minesindeki çatlaklar, dişlere gelen travmalar ve estetik ya da protez dişlerde yapılan aşındırmalar, dişin canlı dokularının (pulpa) iltihaplanmasına neden olabilir. Bu enfeksiyon tedavi edilmezse şiddetli ağrı ve şişlikle beraber dişin etrafındaki diş et ve kemik dokusunda da kayıplar oluşur. Uzman eller tarafından yapılmış başarılı bir kanal tedavisi dişin çekimine gerek kalmadan uzun yıllar ağızda kalmasını sağlar.


Katıldığı Kurslar, Kongreler ve Seminerler

  • İZDO Kongresi-2018
  • Endodontide Mükemmeli Yakalamak / Toygan Bora-2017
  • TDB 23. Uluslararası Diş Hekimliği Kongresi-2017
  • TDB Geleneksel Karadeniz 12. Bahar Sempozyumu-2016
Bize Yazın