Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji bölümü dişlerin destek dokularının ve diş etinin hastalıklarıyla ilgilenir. Estetiği sağlamak için sadece eksik dişlerin yerine koyulması veya yeniden şekillendirilmesi yeterli olmayabilir. Dişeti formu ve şekli de estetik bakış açısında önemli bir yere sahiptir.

Dişeti Kanaması Tedavisi

Dişetlerinin kanaması dişeti hastalıklarının en erken bulgusudur. Ne kadar erken müdehale edilirse hastalığın çözümü o kadar kolay olmaktadır. Bu süreçte dişeti iltihapları ağız kokusunun ve çene kemiğinde yıkımların en büyük sebepleridir.

Diş eti sağlığı için 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gidip diş taşları ve plak nedeniyle meydana gelen dişeti iltihabını tedavi ettirmek gerekmektedir.
İleri düzeydeki dişeti problemlerinin tedavisi dişlerin erken kaybını önlemektedir.

Dişeti Çekilmesi Tedavisi

Dişeti çekilmeleri sonrasında hastalar sıklıkla ağız kokusu, ilgili dişlerde hassasiyet ve estetik şikayetlerle karşı karşıya kalırlar. Bu durum tedavi edilmezse dişlerin kaybına kadar gidebillir. Dişeti çekilmelerinin erken teşhis ve tedavisi dişlerin ağızda kalma süresini uzatır.

Diştaşı ve plak birikimi çekilmelerin başlıca sebebidir. Diştaşı temizliği ve plak kontrolü düzenli olarak 6 ayda bir yapılmalıdır. Bunun yanında hatalı diş fırçalama yöntemleri de dişeti çekilmelerine sebep olmaktadır.

Dişeti Büyümelerinin Tedavisi

Dişeti büyümeleri estetik bozukluklar dışında, plak kontrolünü zorlaştırıp dişetinin içinde diş taşı oluşumuna ortam sağlar. Bunların sonucunda çene kemiğinde erimeler kaçınılmazdır. Erken müdahale ile tüm bu sorunlar en başında elimine edilebilir.

Bize Yazın