Ortodonti

ORTODONTİ

Ortodonti Nedir ?

Ortodonti, çocuklar ve yetişkin bireylerin diş ve çene yapılarında meydana gelen bozuklukların teşhisi, tedavisi ve önlenmesi için uğraşan bir diş hekimliği dalıdır. Bu işlemler, ortodonti alanında özel eğitim almış ve “ortodontist” olarak tanımlanan kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde ortodonti uzmanlığı, 5 senelik diş hekimliği eğitimi üzerine 4 sene uzmanlık eğitimi gerektirmektedir. Ortodontist; dişlerin ve çenelerin kötü pozisyonlarını, ortodontik tedavi için hazırlanmış çeşitli aygıtlar ve teller yardımıyla düzeltir. Hastaya güzel bir yüz estetiği ve etkileyici bir gülüş kazandırmak, sağlıklı bir çiğneme ve konuşma için gerekli olan diş ve çene ilişkisini elde etmek, ortodontistin temel hedefleri arasındadır.

Ortodontik tedavi ile dişler çene kemiği üzerinde düzgün bir şekilde sıralanırken kapanış bozukluklarından kaynaklanan çene eklemi, baş ve boyuna yansıyan ağrılar tedavi edilir. Kişiye iyi bir çiğneme fonksiyonu kazandırılarak özellikle mide problemleri gibi sindirim sistemiyle ilgili sorunlar giderilebilir. İyi konuşmak ve sesleri doğru çıkarabilmek için, düzenli bir diş-çene ilişkisine sahip olmak gereklidir.
Konumlarında bozukluk olan dişleri tam olarak temizleyebilmek mümkün değildir. Tam temizlenemeyen dişler ise çürük adayıdır. Ortodontik tedavi ile dişler düzgün şekilde yerlerini alır ve böylece dişlere daha iyi bakım yapabilmesini sağlayarak çürük riskini azaltmış olur.
Ortodontik tedavi, diş ve dişetleri sağlıklı olduğu sürece hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.
Günümüzde ortodonti tedavisi sırasında estetik kaygılar taşıyan hastalar için lingual ortodonti ve şeffaf plaklar ile ortodonti uygulamaları oldukça yaygındır.
Şeffaf plak ile ortodonti uygulamaları alınan ölçüler sonrası bilgisayar programları yardımı ile tasarlanan belli sayıda ki şeffaf plağı doktorun belirlediği süre ve sıra ile kullanımı sonucu dişlerin tel takılmadan düzeltilmesidir. Lingual ortodonti kişiye özel tasarlanan ve dişlerin iç yüzeyine yapıştırılan braketlerin tamamen görünmez şekilde uygulanmasıdır. Ortodontik tedaviler ile düzeltilemeyen çene uyumsuzlukları ortognatik cerrahi uygulamaları ile düzeltilmektedir. Çeneler ameliyatla olması gereken konumlarına getirilir.

Öncesi ve Sonrası İçin Kaydırın !

Neler Yapıyoruz ?

  • Tel Tedavisi
  • Aparey Tedavisi
  • Şeffaf Plaklar İle Tedavi
  • Lingual Tedavi
Open chat
Bize Yazın